Cream of Rice 1kg - Trained By JP
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Amazing taste
- Easy to mix (with boiling water)
- Perfect digestion
- Ideal around training
Couldn't load pickup availability
Free Delivery
Free delivery for orders over 65€
Product Description

Cream of Rice by Trained By JP is rice that is extruded and then ground to make the wonderful instant rice porridge. This makes it a gluten-free, low-salt, lactose-free ingredient. Very low in fat, it is suitable for many diets but also helps with many allergies and digestive problems.
With its ultra composition simple, it is the perfect food to provide your meal with a source of 100% natural energy, quick to digest at any time of the day .
Unlike conventional flours, it allows better digestion (and therefore, a flatter stomach because less bloating), as well as a significant reduction in disorders digestives.
Bring creaminess to your recipes, softness to your cakes or other cakes, you also have the quickest, most delicious and healthy snack available!
It becomes your best ally when you're in a hurry and you don't have time to eat, because it can be prepared in less than 2 minutes.
Also very useful when gaining weight when you don't have much of an appetite.
Recommended dosage: Mix 2 scoops (50g) with 220-250 ml of hot water or other liquid. Mix well with a spoon until you get a slurry consistency. You can sweeten it with a little honey and garnish with fruits and nuts. The mixing ratio can be modified according to your taste and your nutritional intake
Nutritional information

Ingredients

MAPLE SYRUP: Rice flour, Flavouring, Salt, Cocoa powder, Sweetener (Sucralose).
CHOCOLATE FUDGE, TRIPLE CHOCOLATES: Rice flour, Flavouring, Salt, Cocoa powder, Sweetener (Sucralose).
INGREDIENTS: MUFFIN WITH BLUEBERRIES: Rice flour, Flavouring, Salt, Sweetener (Sucralose), Color (E133*).
VANILLA FLAVOR INGREDIENTS: Rice flour, Flavoring, Salt , Sweetener (Sucralose).
The advice of our healthcare professionals

Opinion of a coach
Cream of rice is increasingly used in the fitness world, its simplicity of use and its highly digestive function (used for feeding the infant) makes it a product of choice to include in your dietary menus .
It can be used for breakfast, before / after training or as a snack.
It is a product that I use every day, and that I give to almost any student/athlete for its ease of digestion as well as its speed of preparation.
Similar Products
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
Products Viewed
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per
- Regular price
- 15,90 €
- Regular price
-
- Sale price
- 15,90 €
- Unit price
- per