Vitamin A 90caps - Yamamoto
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Iron metabolism
- Vision
- Immune system
- Skin
- Cell specialization
Couldn't load pickup availability
Free Delivery
Free delivery for orders over 65âŹ
Product Description
Vitamin A is a fat-soluble vitamin, that is, it is soluble in fat. The base form of vitamin A, retinol, belongs to provitamin A. This family of molecules includes those with a carotenoid structure, i.e. pure carotenoids (Lycopene, đȘ -carotene, ÎČ-carotene, đ-carotene ...) and xanthophylls (lutein, zeaxanthin, astaxanthin). The best known of the carotenoids is Ă-carotene, because it is the most represented in the diet.
Vitamin A is found in the diet, in the oil of cod liver, in various livers (pork, veal, beef...), in egg yolk or in vegetable fats. Sweet potatoes and carrots are sources of B-carotene and therefore of vitamin A.
The role of vitamin A in the body
âȘ Vitamin A contributes to the maintenance of normal vision âȘ Vitamin A contributes to normal metabolism of ironâȘ Vitamin A contributes to the maintenance of normal mucous membranes âȘ Vitamin A contributes to the maintenance of normal skinâȘ Vitamin A contributes to the normal functioning of the immune systemâȘ Vitamin A plays a role in the process of specialization
Factors such as zinc deficiency, alcoholism or thyroid disease (hypothyroidism) interfere with the conversion of carotenes to vitamin A and can lead to deficiencies.
Signs that may indicate Vitamin A deficiency include:
âą Troubled eyesight.
âą Dry skin and mucous membranes.
âą A delay growth in children.
Nutritional information 
Other Ingredients: Gelatin, Bulking Agent (Microcrystalline Cellulose), Anti-Caking Agents, Silicon Dioxide, Magnesium Stearate, Vitamin A (Retinyl Acetate)
Advice for use: Take 1 capsule once a day with water or another drink preferably during the main meal.
As a vitamin fat-soluble, it must be consumed with a meal containing lipids.
Warnings: Do not exceed the recommended daily dose. Food supplements should not be used as substitutes for a varied diet. A varied and balanced diet and a healthy lifestyle are important. Keep out of reach of children under three years old. Store in a cool, dry place at room temperature. Do not consume vitamin A if you are a smoker.
Similar Products
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
Products Viewed
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per
- Regular price
- 11,90 âŹ
- Regular price
-
- Sale price
- 11,90 âŹ
- Unit price
- per